ԽԱՐԽԼՎՈՂ ԴԱՇԻՆՔՆԵՐ, ՆՈՐ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ․ ԵՐԵՎԱՆՆ ՈՒ ԲԱՔՈՒՆ ՈՒՂԵՐՁՆԵՐ ԵՆ ՀՂՈՒՄ ՄՈՍԿՎԱՅԻՆ
Իսրայելի եւ Իրանի միջեւ ռազմական գործողությունների դադարից հետո փորձագետները քննարկում են հետագա զարգացումները տարածաշրջանում։ Այն պայմաններում, երբ զինադադարի մասին փաստաթուղթ անգամ չի ստորագրվել, իսկ հետագա բանակցությունների հարցում հստակություն չկա, հարաբերական խաղաղությունը փխրուն է թվում։ Ի՞նչRead More »ԽԱՐԽԼՎՈՂ ԴԱՇԻՆՔՆԵՐ, ՆՈՐ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ․ ԵՐԵՎԱՆՆ ՈՒ ԲԱՔՈՒՆ ՈՒՂԵՐՁՆԵՐ ԵՆ ՀՂՈՒՄ ՄՈՍԿՎԱՅԻՆ
ՃԱՆԱՉԵԼ՝ ՀԱՍԿԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ․ ԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆ ԴԵՐԸ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ
Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հասարակագիտական ոլորտում վերջին երեսնամյակում գերիշխող է եղել ոչ այնքան գիտական ճշգրտությանը հետեւելը, այլեւ քաղաքական, «հայրենասիրական» նարրատիվների առաջմղումը, ինչը որպես կանոն խորացրել է երկու հասարակությունների միջեւ եղած առճակատումը, ուռճացրել եղած խնդիրներն ու նորRead More »ՃԱՆԱՉԵԼ՝ ՀԱՍԿԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ․ ԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆ ԴԵՐԸ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ
12-ՕՐՅԱ ՊԱՏԵՐԱԶՄ․ ԿՈՎԿԱՍՈՒՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱ՞Ն, ԹԵ ՆՈՐ ԱՌՃԱԿԱՏՄԱՆ ԱՌԻԹ
Հունիսի 25-ին, տասներկու օր տեւած ակտիվ ռազմական գործողություններից հետո հայտարարվեց զինադադար Իսրայելի եւ Իրանի միջեւ։ «12-օրյա պատերազմ» անունը ստացած այդ գործողություններին վերաբերող գնահատականները տրամագծորեն տարբերվում են։ Իսրայելը հայտարարել է Իրանի դեմ «պատմական հաղթանակի» մասին, որը,Read More »12-ՕՐՅԱ ՊԱՏԵՐԱԶՄ․ ԿՈՎԿԱՍՈՒՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱ՞Ն, ԹԵ ՆՈՐ ԱՌՃԱԿԱՏՄԱՆ ԱՌԻԹ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԿԿՈՐՑՆԻ ԳԱԶԸ, ԱԴՐԲԵՋԱՆԸ՝ ՄԻՋԱՆՑՔՆԵՐԸ․ ՄԵՐՁԱՎՈՐ ԱՐԵՎԵԼՔԻ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԳԻՆԸ
Անցած շաբաթ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում կրկին Մերձավոր Արեւելքն էր, որտեղ նոր պատերազմական իրավիճակ է բռնկվել։ Իսրայելը հունիսի 13-ից զանգվածային օդային հարձակում է սկսել Իրանի դեմ՝ թիրախավորելով հիմնականում միջուկային հետազոտությունների կենտրոններն ու երկրի ռազմական ենթակառուցվածքները։ ՍպանվելRead More »ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԿԿՈՐՑՆԻ ԳԱԶԸ, ԱԴՐԲԵՋԱՆԸ՝ ՄԻՋԱՆՑՔՆԵՐԸ․ ՄԵՐՁԱՎՈՐ ԱՐԵՎԵԼՔԻ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԳԻՆԸ

ТРЕЩИНЫ В СОЮЗАХ, НОВЫЕ ПЕРСПЕКТИВЫ: ЕРЕВАН И БАКУ ПОСЫЛАЮТ СООБЩЕНИЯ МОСКВЕ
После прекращения боевых действий между Израилем и Ираном эксперты обсуждают дальнейшее развитие событий в регионе. В условиях, когда нет даже письменного соглашения о перемирии и ясности о дальнейших переговорах, мир остается хрупким. Чего ожидать странамПодробнее »ТРЕЩИНЫ В СОЮЗАХ, НОВЫЕ ПЕРСПЕКТИВЫ: ЕРЕВАН И БАКУ ПОСЫЛАЮТ СООБЩЕНИЯ МОСКВЕ
ПОЗНАТЬ, ЧТОБЫ ПОНЯТЬ: РОЛЬ НАУЧНОГО СООБЩЕСТВА В ДИАЛОГЕ
В обществоведческих науках Армении и Азербайджана на протяжении последних десятилетий преобладающей тенденцией было не столько соблюдение научной точности, сколько продвижение политических, “патриотических” нарративов, что, как правило, углубляло противостояние двух обществ, преувеличивало существующие проблемы и поднималоПодробнее »ПОЗНАТЬ, ЧТОБЫ ПОНЯТЬ: РОЛЬ НАУЧНОГО СООБЩЕСТВА В ДИАЛОГЕ
12-ДНЕВНАЯ ВОЙНА: ПОВОД ДЛЯ СОТРУДНИЧЕСТВАИЛИ НОВОГО ПРОТИВОСТОЯНИЯ НА КАВКАЗЕ?
25 июня, после двенадцати дней активных боевых действий, было объявлено о прекращении огня между Израилем и Ираном. После окончания этих действий, получивших название “12-дневная война”, оценки ее результатов резко разнятся. Израиль заявил об “исторической победе”Подробнее »12-ДНЕВНАЯ ВОЙНА: ПОВОД ДЛЯ СОТРУДНИЧЕСТВАИЛИ НОВОГО ПРОТИВОСТОЯНИЯ НА КАВКАЗЕ?
ТУПИК ИЛИ ВЫХОД ИЗ ЛАБИРИНТА?
Официальные Баку и Ереван, фактически, “добрались” до той стадии урегулирования конфликта, когда разговаривать им друг с другом, похоже, не о чем и прогресса ожидать неоткуда. Есть разве что туманные перспективы возобновления переговоров по делимитации границы,Подробнее »ТУПИК ИЛИ ВЫХОД ИЗ ЛАБИРИНТА?