ԻՆՉՊԵՍ ԽՈՍԵԼ ԽԱՂԱՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԱՌԱՆՑ ԽԱՂԱՂՈՒԹՅԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻ
Վերջին մի քանի տարիներին հայ-ադրբեջանական բանակցային սեղանին եւ դրա շուրջ, ինչպես նաեւ հարյուր հազարավոր մարդկանց ճակատագրերում, շատ բան է փոխվել։ Սակայն մեկ բան մնացել է անփոփոխ՝ հասարակությունները պետք է սովորեն շփվել միմյանց հետ, փորձեն հասկանալRead More »ԻՆՉՊԵՍ ԽՈՍԵԼ ԽԱՂԱՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԱՌԱՆՑ ԽԱՂԱՂՈՒԹՅԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻ
ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԴԵՐԸ ՀԱՅ-ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ԽԱՂԱՂԱՇԻՆԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության կարգավորման մասին խոսելիս շատ վերլուծաբաններ նշում են, որ անգամ եթե պետությունների ղեկավարներին հաջողվի մի օր խաղաղության համաձայնագիր կնքել, հասարակություններին դեռ երկար ժամանակ պետք կգա՝ վերականգնելու երկխոսությունը, հաղթահարելու վախերն ու վստահությանRead More »ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԴԵՐԸ ՀԱՅ-ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ԽԱՂԱՂԱՇԻՆԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ
ԻՆՉՊԵ՞Ս ՍԻՐԻԱԿԱՆ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱԶԴԵՆ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍԻ ՎՐԱ
Շաբաթներ առաջ Սիրիայում ավարտվեց Ասադների դինաստիայի կեսդարյա կառավարումը․երկրի նախագահ Բաշար ալ Ասադը, տեղի տալով զինյալ ապստամբների ճնշման առաջ, լքեց երկիրը՝ իշխանությունը հանձնելով իսլամիստ խմբավորումներին։ Սիրիայի իրադարձությունները, ներքինից զատ, սերտորոն կապված են նաեւ տարածաշրջանային ու գլոբալRead More »ԻՆՉՊԵ՞Ս ՍԻՐԻԱԿԱՆ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱԶԴԵՆ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍԻ ՎՐԱ
ԱՄՆ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՆԱԿՑԱՅԻՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԻ ՎՐԱ
2024-ի նոյեմբերի սկզբին ԱՄՆ-ում կայացած նախագահական ընտրությունները զգալի առավելությամբ հաղթանակ պարգեւեցին նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որը նաեւ օրենսդիր մարմնում ապահովված կլինի հանրապետական մեծամասնության զգալի ներկայությամբ։ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ԱՄՆ ընտրություններին հետեւում էին՝ հաշվի առնելով երկու թեկնածուներիRead More »ԱՄՆ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՆԱԿՑԱՅԻՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԻ ՎՐԱ

КАК ГОВОРИТЬ О МИРЕ БЕЗ МИРНОГО ДОГОВОРА?
За последние несколько лет многое изменилось за столом армяно-азербайджанских переговоров и вокруг него, так же, как и в судьбах сотен тысяч людей. Но одно осталось неизменным: общества должны учиться общению друг с другом и максимальноПодробнее »КАК ГОВОРИТЬ О МИРЕ БЕЗ МИРНОГО ДОГОВОРА?
РОЛЬ ОБРАЗОВАНИЯ В АЗЕРБАЙДЖАНО-АРМЯНСКОМ МИРОТВОРЧЕСКОМ ПРОЦЕССЕ
Говоря об урегулировании конфликта между Арменией и Азербайджаном, многие аналитики отмечают, что, даже если главам государств однажды удастся подписать мирное соглашение, обществам все равно понадобится немало времени для восстановления диалога, преодоления страхов, дефицита доверия. ТолькоПодробнее »РОЛЬ ОБРАЗОВАНИЯ В АЗЕРБАЙДЖАНО-АРМЯНСКОМ МИРОТВОРЧЕСКОМ ПРОЦЕССЕ
КАК СИТУАЦИЯ В СИРИИ ПОВЛИЯЕТ НА ЮЖНЫЙ КАВКАЗ?
В начале декабря в Сирии завершилось полувековое правление династии Асадов: президент страны Башар Асад, поддавшись давлению вооруженных повстанцев, покинул страну, передав власть исламистам. События в Сирии, помимо внутренней, имеют тесную связь с региональной и глобальнойПодробнее »КАК СИТУАЦИЯ В СИРИИ ПОВЛИЯЕТ НА ЮЖНЫЙ КАВКАЗ?
ВЫБОРЫ В США И ИХ ВОЗМОЖНОЕ ВЛИЯНИЕ НА ПЕРЕГОВОРНЫЙ ПРОЦЕСС
Прошедшие в начале ноября 2024 года президентские выборы в США принесли победу бывшему президенту Дональду Трампу со значительным преимуществом, которое будет закреплено также значительным присутствием республиканского большинства в обеих палатах Конгресса. На Южном Кавказе заПодробнее »ВЫБОРЫ В США И ИХ ВОЗМОЖНОЕ ВЛИЯНИЕ НА ПЕРЕГОВОРНЫЙ ПРОЦЕСС